Natur

Natur

   

      V kontext současného výtvarného umění vstupuje malíř Roman Franta až v polovině devadesátých let, což se může zdát velmi krátkou dobou pro vytvoření svébytné pozice v českém „zkaleném rybníce“. Franta však vyrazil s osobitým drivem, který mu napomohl vytvořit několik velmi zajímavých malířských cyklů vztahujících se především k univerzalitě výlučnosti a jedinečnosti přírody.

    

     Jeden z prvních souborů obrazů, a to pro projekt „Tataku“ s hudebníkem Philem Noshiro, se vyznačuje expresivním a dynamickým gestem ve vztahu k druhé složce projektu, hudbě. Následující cyklus čtrnácti interpretací fragmentů obrazů velkých mistrů , který maluje v rámci své diplomové práce, lze už chápat i jako určitou oslavu jevů syrovosti přírody, i když se především jedná o vynikající fotorealistický koncept postmoderního posunu obrazu za oponu historického odkazu.

 

     Již na prezentaci finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v prostorách Starého královského paláce Pražského hradu v listopadu 1997 vystavuje Roman Franta kolekci obrazů množin broučích jedinců, kteří v prvním plánu vytvářejí jakési shluky přecházející až v barevné skvrny. Tento koncept shlukování „barevných jedinců“ občas prokládá výtvarným řáděním při přenosu rostlin, ovoce či kůže plazů ve svébytný natur-malířský svět svých obrazů.

 

     Franta však neopisuje přírodu, ale pouze ji využívá v rámci konstrukce svých barevných kompozic, které se mohou divákovi v prvním plánu zdát pouhým malířským cvičením, avšak při podrobném „průzkumu“ se mohou objevit i otázky poněkud závažnější.

 

     Sytá barevnost Frantova gesta s natur-tématy jeho pláten jsou však především Frantovou reflexí současného okolního světa, který se může v určitém úhlu nazírání jevit jako prostor, kdy broučí jedinec v rámci „globálního shlukování“ není až tak moc odlišný od homo sapiens.

                                                                                          

                                                

Dan Merta, Praha, 2000

Raiffeisen Bank

 

TOPlist